• Etusivu
  • Blogi
  • Minä ja elämäni
    • Yleisesti
    • Elämänkertaa
    • Perheeni
    • Oma tilanteeni
    • Jumalan johdatus
    • Harrastuksiani
  • MS-tauti
    • Osa 1
    • Osa 2
    • Osa 3
    • Osa 4
    • Osa 5
    • Osa 6
    • Osa 7
    • Osa 8
    • Osa 9
  • Kuvat
  • Lukuelämyksiä
    • Viimeisimmät
    • Arvostelut
    • Kirjailijat
    • Kirjat
    • Listat
  • Vieraskirja
  1. Lukuelämyksiä Lukuelämyksiä
  2. Arvostelut Arvostelut
  3. 2015 2015

Lukuelämyksiä
Arvostelut 2015

  • Herra, miten autat minut tästä

    Kirjoittanut: Burk Harrel, Irene / Golbeck, Kay
    Julkaistu: 1982
    Sivuja: 158
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 6 kpl

    06.01.2015

    Jälleen vuosi alkoi tällä kirjalla. Rohkaisua ja rohkeutta tarvitsen, että jaksan pysyä uskossa Jumalan hyvään suunnitelmaan vuodesta toiseen.

    Nyt mieleeni jäi erityisesti se, että tärkeintä Kaylle oli kirkastaa Jumalaa, missä olikin, mikä oli terveys tai olosuhteet. Parantuakin hän halusi ja piti siitä kiinni, vaikka aina ei tuntunut siltä.

    Vain Jumala voi vaikuttaa tällaista uskoa. Tämä sama Jumala voi Arinkin parantaa. Tai jos hän näkee paremmaksi antaa elämämme kulua Arin sairastaessa hamaan loppuun asti, tapahtukoon Jumalan tahto.

  • Kaikkein syvin beté

    Kirjoittanut: Anderson, Neil / Moore, Hyatt
    Julkaistu: 1944
    Julkaisija: Ristin voitto
    Sivuja: 200
    Lisätiedot: suom. Risto K.Träff
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 4 kpl

    12.01.2015

    Jälleen on hyvä palata syvällisen, mutta hauskan lukuelämyksen pariin.
    Anderson ei kerro perheestään juurikaan, vaan keskittyy kirjassa eri raamatunkohtien oikeiden ilmaisujen löytämiseen. Ja yllättäen vaikeisiin kohtiin tulee vastaus miesten kanssa kalareissulla tai muissa oheistöissä. Näin kulttuuri ja kieli ovat yhteydessä Raamatun sanojen löytymiseen.

  • Hyvyyden kosketus

    Julkaistu: 2013
    Julkaisija: Hansaprint oy, Vantaa
    Sivuja: 70
    Lisätiedot: vaasalainen kirjoittaja
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    12.01.2015

    "Tämä kirja on syntynyt syvässä kärsimyksessä, äidin ja lapsen tuskassa. Matkalla valoon.
    -Sinun äänesi
    on Hyvyyden ääni,
    joka soi
    läpi pahuuden
    hyvin hiljaa
    kuin henkäys."

    Kirjoittaja kyselee peruskysymyksiä, joita jokainen joskus kyselee. Syvästä epätoivosta viriää toivo ja valo alkaa siintää, vaikka kysymykset jatkuvat.
    Jumalan läsnäolo on ilmeinen ja lisääntyy kirjan loppua kohden.
    Kirja on runomuotoinen, yhteneväinen kerronnaltaan.

  • Evankeliumin ääni

    Kirjoittanut: Lagus, Jonas
    Julkaistu: 2010
    Julkaisija: Perussanoma oy
    Sivuja: 237
    Lisätiedot: Neljäs painos, A-L Väinölän toimittama suomennos
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    28.01.2015

    Sain lukijaystävältä tämän erinomaisen hyvän kirjan, joka sisältää v. 1798 syntyneen Laguksen kirjevastauksia ihmisille. Lagus oli Malmbergin ja Ruotsalaisen ohella kolmas huomattava herännäisyyden merkkihenkilö.

    Hänen opetustensa sisältö kirjassa näyttää olevan ihmisen ohjaaminen Jeesuksen luo aina ja joka tilanteessa, turvautumaan Jeesuksen sovitukseen eikä omaan huonouteen jäämistä.

    Olavi Peltola suosittelee kirjaa erityisesti silloin, kun masennus lamauttaa. Itsekin koen näin.

    Tämä teos on kieliasultaan tarkistettu uusintapainos vuoden 1961 julkaisusta.

  • Kaikki sisareni

    Kirjoittanut: Lennox, Judith
    Julkaistu: 2005
    Julkaisija: WSOY
    Sivuja: 390
    Lisätiedot: 2007 suomennettu
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    09.02.2015

    Jahas, olen lukenut kirjan viimeksikin yöllä... nytkin luin unettomuuteni takia kolmeen, neljään asti, kunnes pääsin loppuun!
    Vanhemmat olivat epävakaita, äiti varsinkin: tekosairas joka hoidatti itseään. Ehkä hän oli henkisesti heikko ja pakeni elämän raskautta suuren perheen huoltoa vetäytymällä vuoteeseen, kun ei jaksanut.
    Äidin vetäytymisellä oli suuri vaikutus koko perheen elämään.
    Jotenkin kohtuullisen hyvä ja raadollinen kirja.

  • Kuinka monta iltaa

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2014
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 320
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    15.02.2015

    1950-lukua, sivukylän arkista elämää ja sen ihmisten kuvausta. Sellaista kuin elämä arkisimmillaan on. Työtä ja vaivaa. Epäonnistumisia ja vääriä valintoja. Aviottomia lapsia ja pakkoavioliittoja, jopa pojan puolesta, joka ei itse vastaa teostaan.
    Ihmisten puheet eteläpohjanmaan murteella. Välillä vähän liian tehostetuskikin - keskustelut eivät tunnu aivan aidolta, mutta ehkä murretta on haluttu pitää esillä ja korostaa.
    Ihan hyvä kirja.

  • Näytön vuodet

    Kirjoittanut: Laaksonen, Niilo
    Julkaistu: 1988
    Julkaisija: Karas-sana
    Sivuja: 265
    Lisätiedot: Wsoy:n painolaitokset
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    17.02.2015

    Kumma, ettei tästä kirjasta ole arvostelua, sillä olen lukenut tämän ainakin kerran aiemminkin.
    Toinen mutta erillinen jatko-osa Niilon lapsuus- ja nuoruusvuosiin. Tässä Niilo on keuhkojensa takia pois sotarintamalta kotitöissä, eikä sekään ole helppoa nuorelle miehelle, kun vamma ei näy ulospäin.
    Seurustelu, naimisiinmeno ja oman elämän aloittaminen. Kiihkeä maannälkä ajaa Niilon perheensä kanssa tielle, joka ei ehkä ole Jumalan suunnitelma, sillä ei Niilo uskalla Jumalan tahtoa edes kysellä, kun niin kovasti vain haluaa maata viljellä, vaikka esteitä kasaantuu.

    Hyvä, realistinen kirja. Mielenkiintoinen, omaelämäkerrallinen.

  • Edessä uusi kevät

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2009
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 346
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    19.02.2015

    Sota-ajan kuvausta pohjalaispitäjässä. Nopeita kihlautumisia ja avioliittoja, jotka eivät kestä kuin vihkiloman ajan; sitten sotaleski yrittää päästä eteenpäin.

    On se jatkosotakin ollut kamalaa aikaa, monta talvea ja kesää loputonta väsymystä, kuolemaa ja ankaraa selviytymiskamppailua.

    Hyvä lukea näistä, vaikka romaaneja, jos ei muuta.

  • Jäljet veräjällä

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2011
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 352
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    20.02.2015

    Olipas mielenkiintoinen teos reilun sadan vuoden takaa pohjanmaalta. Keela, 25-vuotias torpantytär löytää puolison ja tie johdattuu Vaasaan ja sitten taas takaisin kotitorpalle.
    Ajan kuvaus aidon tuntuista. Piti lukaista kerralla läpi, kun aloitin!

    Keelan mies veljineen rakentaa rautatietä Vaasaan ja se on uutta ja ihmeellistä hevospelien jälkeen.

  • Vuodet kuin unta

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2013
    Julkaisija: Karisto
    Sivuja: 332
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    22.02.2015

    Olipa hyvä kirja tämäkin.
    Piikatyttö-Fiian näkövinkkelistä kerrottua. Ei ollut piika talontyttärien arvoinen, vaikkakin tässä kirjassa elettiin aikaa, jolloin isäntä rakastuikin torpan tyttäreen. Vaikka vanhemmat eivät sitä hyväksyneet, ei sille mitään voitu.
    Kansakoulut yleistyivät, vaikka niitä vastustettiin: ei ainakaan tyttöjen sinne kannattanut mennä.
    Pyörä keksittiin ja sille osa nauroi: tuolla ei pitkälle potkita, ei tuollainen yleisty.

    Nyt näemme, mihin on tultu. Paljon hyvää on tapahtunut, joskin kaikki parannus ei ole tuonut onnea ja iloa ihmisten elämään.

  • Armon varassa

    Julkaistu: 2013
    Julkaisija: Tv7 Kustannus
    Sivuja: 275
    Lisätiedot: Kaarlo ja Maire Syväntö Jumalan täysihoidossa
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    26.02.2015

    Olipa upea kirja! Monta oivallusta ja kyynelhetkeä vietin tämän kirjan äärellä.
    Siitä huokui paitsi Syväntöjen tavallisuus, he eivät yrittäneetkään olla superihmisiä. Samalla Jumalan täydellinen huolenpito ja uskollisuus paistoivat kaikesta läpi.

    Kaarlo Syväntö oli kuuliainen Jumalalle ja Maire seisoi hänen rinnallaan yhteisessä työnäyssä. Ja Jumala teki sen, mitä Sanassaan lupaa: piti heistä huolen loppuun asti.

    Ihana kirja!

  • Savilinnun sukua

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2007
    Sivuja: 276
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    28.02.2015

    Eilen aloitin, tänään lopetin tämän ihanan kirjan! Nyt se oli ehkä vieläkin mielenkiintoisempi lukea kuin ennemmin, vaikka enhän minä muista miten hauska se oli viimeksi.
    Minulla tuli niin Ari mieleen tuosta kirjan loppukuvauksesta. Sellainen kaihomieli tuli...

    Mukava lukea juttua näiltä seuduilta, Vaasasta ja "Östermyyrasta" kauan sitten. Ja onhan tämä eteläpohjalaisuus tullut minullekin tutuksi.

  • Olkileijona murisee

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2012
    Sivuja: 260
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    04.03.2015

    Kun nyt näitä Pättikankaita aloitin lukea, niin luin tämänkin. Maalaisromantiikka on maalaistytölle aina mukavaa, vaikka juoni olikin vähän paikoin epäuskottava. Mutta otin kirjasta lähinnä sen maalaisidyllin :)

  • Agnes kotiopettajatar

    Kirjoittanut: Bronte, Anne
    Julkaistu: 1976
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 292
    Lisätiedot: 4. painos. Aluperäisteos v 1847
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    04.03.2015

    Kirja on niin varhaiselta ajalta, että sen pohjalta ymmärrän ne utopistiset kasvatusmetodit ja -käsitykset. Vanhemmat vain saivat rangaista lasta, mitä he eivät yleensä tehneet, vaan lapsoset olivat kullanmuruja. Kotiopettajalla ei ollut mitään valtaa, eikä hän sitten saanut kuriakaan. Kuitenkin hän oli syntipukki, kun lapset olivat kurittomia.
    Opettaja teki myös lasten puolesta kaikenlaista, joka olisi pitänyt näiden tehdä. Oi aikoja, oi tapoja!
    Romanttinen sivujuonne kirjassa oli, mutta senkin lapsellinen lellilapsi melkein pilasi.
    Tosin "niin makaa kuin petaa" toteutui onneksi lopuksi joissakin asioissa.
    Aika naiivia luettavaa siis tänä päivänä tämän tyyppinen teksti, mutta "turvallista".

  • Puhelinpylväiden varjossa valtatie

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2003
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    09.03.2015

    Ilmankos en muistanut lukeneeni koko kirjaa, kun edellisestä lukemisesta on jo yli 10 vuotta!
    Tämä on todella viehättävä ajankuva, romanttinen, realistinen ja hauska luettava.
    Mökin tyttö pääsee tädin luo Seinäjoelle asumaan ja kahvilaan auttamaan. Seinäjoesta tulee tänä aikana kauppala.
    Mutta tyttö tahtoo takaisin maalle ja puolisokin löytyy.
    Suosittelen!

  • Kun tuuli kääntyy

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2010
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 366
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    17.03.2015

    Kylläpäs minä pidän näistä Pättikankaan kirjoista tätä nykyä! Tämä kirja kertoo Viivistä, joka jäi sotaleskeksi, sitten toinen mies höynäytti hänet saadakseen lesken rahat ja häipyi jättäen vaimonsa odottamaan lasta.
    Nyt on sota ohitse, ja Viivi ryhtyy rakentamaan elämäänsä. Voin samaistua ja elää mukana Viivin ja aikalaisten elämässä, hyvin kirjoitettu!

  • Mäntyniemen miniä

    Kirjoittanut: Mustonen, Enni
    Julkaistu: 1988
    Sivuja: 220
    Arvostelut yhteensä: 3 kpl

    17.03.2015

    Lukaisin uudelleen, Ikävät tapahtumat voivat varmasti johtaa melkein tuhoon, niin kuin tässäkin Tuulikin. Tuntui hiukan epätodelliselta upeat käänteet jossain vaiheessa, mutta olipa tuskaakin.

  • Iäksi sitoutuneet

    Kirjoittanut: Räsänen, Aino
    Julkaistu: 2000
    Julkaisija: Päivä
    Sivuja: 248
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    21.03.2015

    Hengellinen romaani. En vain ikävä kyllä pitänyt siitä ollenkaan. Kerron syynkin.
    Tarinan aviopari on n.45 vuotias, joilla kolme lasta, kaksi asuu jo omillaan. Pariskunnalla on iso maatila.
    Käänne tapahtuu, kun traktori kaatuu, mies jää alle ja halvaantuu. Ambulanssia odottaessa pariskunta puhuu selkeitä ajatuksia. Rouva ajaa sairaalaan itse autolla ja ajattelee ihan järkeviä, jopa rukoilee järkevän rukouksen matkalla.

    Kaikki on liian kaunista, liian hurskasta, liian hyvää ollakseen totta! En tiedä, pystyykö kukaan ajamaan autolla ja toimimaan järkevästi ja jopa rukoilemaan sievän rukouksen, jos puoliso on hengenvaarassa. Ehkä joku pystyy, itse en ole pystynyt. Olen tärissyt ja hampaat ovat lyöneet loukkua. Rukouksetkin ovat silloin pelkkää äänetöntä tai äänekästä huutoa ja avunpyyntöä.

    En jaksanut lukea kirjaa kokonaan, se oli liian söpöä ja nättiä. Oma elämäni ei ole ollut sellaista, olen niin raadollinen ihminen.

  • Jokaisella kotinsa

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 1999
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 352
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    21.03.2015

    Olipas kiva kirja. Aluksi tosin jätin kesken, kun tuntui liian ankealta: rengiksi taloon tullut ja isännäksi kohonnut mies juovuksissa hävisi pelatessa talon ja perhe joutui maantielle.

    Mutta mukavaa ajankuvaa oli tämä kerronta. Helmiina muutti Vaasaan, oli tuttuja paikkoja, missä hän liikkui, vaikka kirja kertoo sadan vuoden takaisista tapahtumista.

  • Kirkas taivas, jäinen maa

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2001
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 280
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    23.03.2015

    Kirja kertoo 1850-luvun tapahtumia, sillä 3.8.1852 Vaasa paloi, ja silloin kirjan päähenkilö asui maakunnassa, mutta hänen perheensä Vaasassa. Sen jälkeen kaupunki rakennettiin nykyiseen paikkaansa.

    Ajankuvaa, katovuosia. Ihmisten arkista, raadollista elämää. Rakkautta ja huolenpitoa. Ihminen ei ole muuttunut, vaikka ulkoiset puutteet muuttuvat.

    Mielenkiintoinen kirja.

  • Laulaisin sinulle lempeitä lauluja

    Kirjoittanut: Olsson, Linda
    Julkaistu: 2009
    Julkaisija: Gummerus
    Sivuja: 335
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    29.03.2015

    Olipa kaunis ystävyyden kuvaus.
    Nuori nainen pakenee suruaan muuttamalla syrjäiseen taloon, jonka naapurissa asuu erakoitunut vanha nainen.
    Naiset tutustuvat ja jakavat elämäntarinansa, jotka ovat surullisia, menetyksiä paljon.

    Ystävyys on kuitenkin suloinen ja parantaa haavoja. Kaunis teos! Suosittelen.

  • Sielun piilevä voima

    Kirjoittanut: Nee, Watchman
    Lisätiedot: 1991 suomennettu
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    31.03.2015

    New Wine sekä Healing room ovat uskovien menopaikkoja näinä päivinä. Olen vähän tutkinut niiden taustoja eivätkä ne näytä oikein siltä, miltä pitäisi. Niinpä otin tämän oivallisen kirjan käteeni ja luin sen läpi jälleen kerran. Nyt ymmärsin sitä aivan uudella tavalla, sillä näen näitä sielun voimia käytettävän seurakunnissa kiihtyvässä määrin.

    Elämme lopun aikaa ja Jumala sallii eksytyksen uskoville. Jos emme valvo tilaamme, "jopa valitut eksyvät". Sen takia suosittelen tämän raitishenkisen kirjan lukemista jokaiselle.

  • Punainen silkkinauha

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2005
    Julkaisija: Karisto
    Sivuja: 262
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    06.04.2015

    1800-luvun lopulla äiti ja tytär saavat lähteä tien päälle, kun isä jää kiinni rahanpainamisesta ja viedään Siperiaan.
    Monen mutkan kautta naisväki päätyy maakauppaan, äiti vaimoksi ja tytär kauppiaan apulaiseksi.
    Laukkuryssät Karjalasta kiertelevät ja viekoittelevat tyttöjä ja kauppiaan apulainen rakastuu palavasti.
    Monien vaiheiden jälkeen kirja päättyy toiveikkaisiin näkymiin uuden kauppapuodin pystytykseen ja elämän seestymiseen.
    Hyvä kirja.

  • Matka

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 2003
    Julkaisija: WSOY
    Sivuja: 363
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    09.04.2015

    Olipas huikeaa juttua.
    Isä hakkasi äitiä, tytär otti nuorena jo miehen, joka hakkasi häntä. Malli oli selvä.
    Toinen, kunnolliselta vaikuttava mies tuli ja pelasti tyttären huonolta, hakkaavalta puolisolta ja meni naimisiin tämän kanssa.
    Kymmenen vuotta kiitollinen mieli oli alituinen, mutta sitten erilaisten tapahtumien kautta nyt noin 35-vuotiaaksi varttunut nainen alkoi kyseenalaistaa upeaa elämäänsä.
    Väkivaltaa voikin olla siis monenlaista!

    Erittäin mielenkiintoinen kirja.

  • Lurjus

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 2008
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 302
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    12.04.2015

    Tämä ei ollut kovin realistisen tuntuista tekstiä.
    Mies oli maailman rikkaimpia, hauskimpia ja lepsuimpia miehiä. Avioero tuli, kun vaimo puolestaan ei yhtään välittänyt ylellisyyksistä, vaan teki sitkeästi työtä itsemurhariskisten nuorten kanssa ja hoiti pariskunnan kolme lasta ym.
    Oli uusia rakkauksia jne mutta lopulta mies kasvoi aikuiseksi.
    Ei niin vaikuttava kuin Matka-kirja esimerkiksi.

  • Hilma. Sukuromaani.

    Kirjoittanut: Verkkonen, Erkki
    Julkaistu: 2001
    Julkaisija: Päivä
    Sivuja: 261
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    14.04.2015

    Oi, miten ihana tosielämäkuvaus tämä onkaan!
    Kirja on valoisa ja myönteinen, ja se johtuu perheen hyvistä väleistä, rakkaudesta, vaikka siitä ei puhuttu. Elämä itsessään oli ankaraa, ja voi vain ihmetellä, että Hilma eli yli 80-vuotiaaksi niissä raskaissa koettelemuksissa, mitkä häntä kohtasivat.

    Erittäin suositeltava lukukokemus! Ajankohtaisessa kerron lisää:

    http://phakkola.jurge.fi/blogi/2015/04/13/sadepaivan-viettoa/

  • Saaren Maria, sukuromaani

    Kirjoittanut: Verkkonen, Erkki
    Julkaistu: 2004
    Julkaisija: Päivä
    Sivuja: 328
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 3 kpl

    15.04.2015

    Itkun ja ilonkin kanssa tämän kirjan taas luin. Ilon siitä, että ihmiset selvisivät ankarat sotavuodet toivoaan kokonaan menettämättä, vaikka yksi pojista jäi sotatantereelle ja hautaamatta.

    Itken sen vuoksi, että itse en ole saanut kokea kumppanuutta puolison kanssa kodin töissä ja lasten kasvatuksessa vaan sairaus on vienyt mieheni yli 20 vuoden ajaksi jo tähän mennessä toisten hoidettavaksi.

  • Juho ja hänen poikansa Einari

    Kirjoittanut: Verkkonen, Erkki
    Julkaistu: 2002
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    18.04.2015

    Pakko jatkaa uusintakierros näitä Verkkosen kirjoja. Aikamoista noilla laivureiden vaimoilla, kun miestä ei näe koko kesänä ja talvellakin vaan muutaman kuukauden yhteen pötköön.

    Nämä on oikein mieluista luettavaa. Tässä kirjassa oli paljon sisävesilaivoihin liittyvää sanastoa ja reittejä, joten ne ovat olleet myös Einarin pojalle, Erkille, mieluisia ja tuttuja asioita.

  • Sonaatti Miriamille

    Kirjoittanut: Olsson, Linda
    Julkaistu: 2010
    Julkaisija: Gummerus
    Sivuja: 379
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    23.04.2015

    Erikoinen kirja, aivan hyvä. Alku vähän sekava.
    Mies, kuusissakymmenissä, asuu Uudessa Seelannissa nuoren tyttärensä kanssa. Ilman menneisyyttä ja tyttären yllättäen kuollessa myös ilman tulevaisuutta.
    Siitä alkaa entisen keriminen auki, vähitellen. Kohtaamisia, muistoja, tapaamisia Kroatiassa, synnyinmaassa juutalaisvainojen aikaan. Ruotsissa, missä lapsen äiti asuu vielä.

    Kaunis kirja, kauniita kohtaamisia karun elämän keskellä. Toivo elää kuitenkin, mutta se syntyy vasta, kun menneisyys on kohdattu.

  • Kasvonsa menettänyt mies

    Julkaistu: 2015
    Julkaisija: wsoy
    Sivuja: 269
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    23.04.2015

    Luin melkein yhdeltä istumalta tämän teoksen. Erinomaisesti kirjoitettu, lämmmin ja koskettava tarina.

    HS:n toimittaja menettää kasvonsa konkreettisesti ja meinaa kuolla bakteerien ja viruksen yhteisvaikutuksesta. Hänen kasvonsa muuttuvat kovaksi kuin panssarikuori. Kolmen vuorokauden ajan hänen kuulonsa on poissa ja silmät vielä pitemään ummessa. Pakokauhun vallassa mies raastaa kasvojaan, joista irtoaa paloja kuin täytekakusta.

    Mies selviää kuitenkin ja on taas töissä toimittamassa juttuja Hesariin. Reilun vuoden ajan hän asuu mummilassaan, jonka omistaa, ja kirjoittaa tämän tarinansa ja sairautensa ulos itsestään. Katkeruutta hänestä ei välity.

    Oksanen kirjoittaa kauniisti perheestään, rakkaudesta heihin, arvostavasti Jumalaa kohtaan. Toivon hänen elämäänsä onnellisia päiviä. Suokoon Jumala hänen löytää elämälleen syvin tarkoitus, kuten jokaisen meistä!

  • Kultainen kesä

    Kirjoittanut: Bromige, Iris
    Julkaistu: 1972
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 248
    Lisätiedot: Suomennettu 1975
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    24.04.2015

    Lukaisin kirjan eilen illalla uudestaan. Kevyeksi välipalaksi!

  • Siilin eleganssi

    Kirjoittanut: Barbery, Muriel
    Julkaistu: 2010
    Julkaisija: Gummerus
    Sivuja: 370
    Lisätiedot: 4. painos
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    03.05.2015

    Erikoinen kirja, hyvin mielenkiintoinen niin että ilolla tartuin siihen.
    Päähenkilö on 54v ovenvartija Pariisissa rikkaiden asukkaiden kerrostalossa. Hän pitää matalaa profiilia, on olevinaan tyhmä ja tietämätön kuten ajattelee hänestä ajateltavan.
    Tosiasiassa hän on fiksu, kulttuuria harrastava leskinainen.

    Talossa asuu 12v älykäs tyttö, joka hautoo itsemurhaa rikkaan kotinsa sisällä, jossa ei lämpöä löydy.
    Kun taloon muuttaa 60v japanilainen herrasmies, molempien naisten elämä muuttuu hyvään suuntaan. Sittenkin kirjan loppu on yllättävä.

    Kirjassa puhuvat vuorotellen ovenvartija ja tyttö. Kieli on hersyvää ja hauskaa, välillä menee yli ymmärryksen, mutta se ei haittaa.

  • Elämäni askeleet

    Kirjoittanut: Verkkonen, Erkki
    Julkaistu: 1993
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    10.05.2015

    Luin toistamiseen, kun taas pääsin Verkkosen kirjojen makuun. Tässä on paljon ns. historiallista tietoa Vapaakirkkoon liittyen eikä se tosiaan kiinnosta minua. Ihmissuhteet ja perheasiat sitäkin enemmän.
    Lämmin ja rehellinen ihminen tämä Verkkonen. Hyvin kotinsa ja perheensä hoitanut kuten myös laumansa.

  • Perhesuhteita

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 2010
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    13.05.2015

    Kirjan tiedot jäivät ottamatta, mutta uudehko Steelin kirja tämä oli. Itse asiassa nimikin voi olla vähän väärin, en ole varma.
    Kirja kertoo 26-vuotiaasta arkkitehtinaisesta, jonka sisar miehineen kuolee ja näiden kolme lasta jää hoidettavaksi naiselle. Tämä selviytyy siitä hienosti työn ohessa.
    Lasten aikuiselämässä on monenlaista mutkaa kuten kenen tahansa mutta lopulta tilanne selkiytyy.

    Mielenkiintoista oli, kun tytär iranilaislähtöisen poikaystävänsä kanssa lähtee pariksi viikoksi Iraniin (poika on asunut 20vuotta Amerikassa vanhempineen). Siellä pojan setä ottaa nuorten passit ja rahat eikä aio päästää poikaa lähtemään takaisin, sillä hänen kotinsa on Iranissa, sanoo setä ja suku.
    Tyttö saa viestitettyä tädilleen ja tämä tulee lehtimiehen kanssa, jolloin sedän on pakko päästää myös poika lähtemään.
    Silloin nuoret tajuavat, että heidän taustansa on todellakin erilainen, vaikka poika on viettänyt ulkoisesti vapaata elämää ilman islamilaista taustaansa - joka tietenkin on ollut takana vaikuttamassa koko ajan.
    Kunpa suomalaiset tytötkin tämän tajuaisivat eivätkä sortuisi hunnunkantajiksi!

  • Kon Mari

    Kirjoittanut: Kondo, Marie
    Julkaistu: 2015
    Julkaisija: Bazar
    Sivuja: 214
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    24.05.2015

    Siivouksen elämää mullistava taika, sanotaan kirjan kannessa.
    Kirja toistaa paljon samoja asioita, joten siinä tulee selväksi siivouksen pääperiaate: ensin on hävitettävä tavara, mitä ei pidä, sen jälkeen järjestettävä.

    On aloitettava vaatteista. Kaikki vaatteet esiin, talteen vain ne, mistä pitää. Sen jälkeen kirjat jne.

    Totta on, että huushollissa on saman "alan" tuotteita siellä täällä ja siitä johtuenkin joudumme kulkemaan ympäriinsä etsimässä, missä mikin tavara on.

    Kirjassa on paljon hyvää, joskin loppuosassa tuleva shintolaisuuteen kuuluva tavaroiden hengellistäminen on kummallista. Mutta suositeltava kirja joka tapauksessa. Kun kerran raivaa kunnolla, sen jälkeen kaaosta ei enää tule, sanoo Kondo. Ei muuta kuin toteuttamaan!

  • Kuolema Ehtoolehdossa

    Kirjoittanut: Lindgren, Minna
    Julkaistu: 2013
    Julkaisija: Teos
    Sivuja: 302
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    24.05.2015

    Ensimmäinen osa jo kolmen kirjan sarjasta. Kertoo eläkeläisistä, joista useat yli 90-vuotiaita. Karskia huumoria, totta toinen puoli.

    En jaksanut lukea ihan joka kohtaa, kun vanhusten kohtelu oli niin ikävää paikoin ja tuli jotenkin liian lähelle minua. Mutta todella herkullisia kohtia kirjassa on, niin että luen kyllä jatko-osatkin.

    Esim. sellainen, kun vanhukset menivät invataksilla Ehtoolehden asukkaan, faktoriksi kutsutun, hautajaisiin. Vain pari faktorin veljenpoikaa oli tilaisuudessa.
    Myöhemmin Siiri hoksasi, että veljenpojathan puhuivat Jaakko-sedästä, mutta eikös faktorin nimi ollutkin Reino? - Olimme siis väärissä hautajaisissa!

  • Salamanisku

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 1995
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 352
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    24.05.2015

    Tyypillinen Steelin juoni. Kunnollinen, hyvin toimeentuleva pariskunta, jolla on kaikki hyvin, yksi lapsi. Vaimo sairastuu yllättäen, miehen lapsuuden traumat iskevät päälle ja hän puolestaan iskee päälle sopivasti paikalle kaahivan blondin.
    Vaimoa puolestaan alkaa lohdutella nuorehko mies, joka hoitelee omia lapsuuden traumojaan naisesta huolehtiessaan.
    Mutta tosi rakkaus voittaa, blondit ja auttajat joutuvat lopulta väistymään. Raadollista kerrontaa, joka imaisee mukaansa, vaikka kaikesta kirjassa ei pitäisikään, kuten en pidäkään.

  • Muuttolintu

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 1986
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 420
    Lisätiedot: Julkaisuvuosi noihin aikoihin
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    27.05.2015

    Kirja kertoo amer. tytöstä, joka 11v lähtien huolehtii 7v sisarestaan ja isoisästään, jonka luo tytöt muuttavat, kun vanhemmat kuolevat. Vanhemmasta kasvaa vastuullinen, nuoremmasta ei.
    Kun vanhempi sitten riuhtaisee itsensä maailmalle, Eurooppaan,, hän löytääkin kutsumuksensa, joka on matkustaa ja valokuvata. Ja elämän rakkaus löytyy myös.
    Kirja ajoittuu 1930-luvulle ja sotien melske vaikuttaa kaikkeen.

  • Lahja

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 1994
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 232
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    02.06.2015

    Aika utopistinen tarina, mutta tyyli jatkuu imaisevana.
    Usein Steelin kirjassa on alussa huipputilanne avioliitossa ja perheessä. Sitten tulee ankara isku, joka pyrkii hajottamaan koko pakan. Mutta jotakin korjaavaa tapahtuu, tässä tapauksessa tyttö, joka joutuu luopumaan lapsestaan, lahjoittaa sen perheelle, joka on menettänyt oman lapsensa.

  • Ehtoolehdon pakolaiset

    Kirjoittanut: Lindgren, Minna
    Julkaistu: 2014
    Julkaisija: Teos
    Sivuja: 335
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    05.06.2015

    Kevyt, hilpeä kirja. Ei todellakaan mitenkään syvällinen. Yli 90-vuotiaan vanhukset lähtevät vanhainkodista pakosalle erään vanhuksen puolison omistamaan asuntoon, jossa on aiemmin toiminut ilmeisesti bordelli ja puolison bisnekset vaikuttavat pimeiltä. Mutta niin vaan vanhukset jotekin selviytyvät uusissa oloissa.
    Kirjassa on niin mainioita kohtia, että nauroin makeasti monta kertaa. Joskin kuoleman keveys kirjassa jätti hyvin surullisen olon.

  • Vaihtuvat päivät

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 1986
    Julkaisija: wsoy
    Sivuja: 420
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    18.06.2015

    16-vuotiaiden kaksostyttöjen äiti New Yorkista rakastuu Los Angelesissa toimivaan lääkäriin. Sekä naisen uutistoimittajan työ, että miehen lääkärintyö pitävät heidät paikoillaan. Lopulta tilanne saa ratkaisun, mutta yhteensä viisi lasta ovat melkoinen haaste.

    Pidin erityisesti kirjan loppuosasta, koska siinä oli järkeviä ratkaisuja ja jopa ohjeita vastaavassa tilanteessa oleville: ei pidä kiirehtiä liikaa! Mies oli jäänyt vajaa kaksi vuotta aiemmin leskeksi, eikä lasten ollut helppo hyväksyä muutoksia.

  • Takaisin kotiin

    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    18.06.2015

    Pidin tästä lyhennelmästä, Laura Jänisniemen suomentamasta.
    Kirja kertoo Megnista, 40v naisesta, joka palaa kotiseudulleen. Kaunis tarina, rakkautta, etsimistä ja ystävyyttä.

  • Kelpo nainen

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 2008
    Julkaisija: wsoy
    Sivuja: 304
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    20.06.2015

    Juhannusyöni lukemistoa!
    Nuori nainen joutuu syyttään hylätyksi sekä ystävänsä että puolison ja kaikkien muidenkin taholta. Eletään Titanicin uppoamisen aikoja, 1912 vuotta.
    Nainen lähtee Eurooppaan auttamistyöhön ja valmistuu lääkäriksi. Monta iskua hän kohtaa, mutta lopulta elämä seestyy.
    Mukava luettava.

  • Kaukaisten laaksojen tyttö

    Kirjoittanut: Thomas, Rosie
    Julkaistu: 1985
    Sivuja: 361
    Arvostelut yhteensä: 4 kpl

    21.06.2015

    Luin juhannuksen aikana tämän kirjan ja ajattelin jossain vaiheessa, että olen tämän kyllä lukenut ennenkin. Kohtalaisen mukava lukukokemus. Aika kamalia kohtaloita. Kun asioista ei puhuta vaan vihaa ja kaunaa kannetaan, se on ankaraa. Mutta onneksi lopuksi löytyi sovinto isän ja tyttären välille.

  • Kaukaisten laaksojen tyttö

    Kirjoittanut: Thomas, Rosie
    Julkaistu: 1985
    Sivuja: 361
    Arvostelut yhteensä: 4 kpl

    21.06.2015

    Luin juhannuksen aikana tämän kirjan ja ajattelin jossain vaiheessa, että olen tämän kyllä lukenut ennenkin. Kohtalaisen mukava lukukokemus. Aika kamalia kohtaloita. Kun asioista ei puhuta vaan vihaa ja kaunaa kannetaan, se on ankaraa. Mutta onneksi lopuksi löytyi sovinto isän ja tyttären välille.

  • Kaukaisten laaksojen tyttö

    Kirjoittanut: Thomas, Rosie
    Julkaistu: 1985
    Sivuja: 361
    Arvostelut yhteensä: 4 kpl

    21.06.2015

    Luin juhannuksen aikana tämän kirjan ja ajattelin jossain vaiheessa, että olen tämän kyllä lukenut ennenkin. Kohtalaisen mukava lukukokemus. Aika kamalia kohtaloita. Kun asioista ei puhuta vaan vihaa ja kaunaa kannetaan, se on ankaraa. Mutta onneksi lopuksi löytyi sovinto isän ja tyttären välille.

  • Uusi aamu

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 2010
    Julkaisija: wsoy
    Sivuja: 335
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    25.06.2015

    Maanjäristys San Fransiscossa muuttaa monen ihmisen elämän. Monella hyvään suuntaan, joidenkin pahat teot paljastuvat. Ihan hyvä lukukokemus.

  • Merenneidon tuoli

    Kirjoittanut: Kidd, Sue Monk
    Julkaistu: 2005
    Julkaisija: Bazar
    Sivuja: 366
    Lisätiedot: Suomennettu 2007
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    29.06.2015

    Tämä oli hyvä kirja! Luin sen yhteen pötkyyn.
    Onnellisesti naimisissa oleva pariskunta, 20 vuotta avioliittoa takana, aikuinen lapsi. Nainen on turhautunut ja saa syyn lähteä kotoa, kun äiti tarvitsee apua. Samalla reissulla hän rakastuu toiseen mieheen, joka myös on elämän kriisissä, vieläpä kokelaana luostarissa.

    Kirjan lopputulema oli ihana, sellainen, jolla lailla toivoisin jokaisen romaanin päättyvän: ihmiset eheytyvät ja löytävät itsensä ja sen kautta palaavat entistä onnellisempana puolisonsa rinnalle. Ja löytyy anteeksiantamus.

  • Valepukuinen herttuatar

    Kirjoittanut: Courtney, Caroline
    Julkaistu: 1979
    Julkaisija: Gummerus
    Sivuja: 223
    Lisätiedot: suo. 1981
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    04.07.2015

    Kepeä tarina 17-vuotiaasta neidosta, joka menee herttualle puolisoksi, mutta tämä ei välitä hänestä. Niinpä vaimo kaunistautuu ja hurmaa herttuan ja voittaa tämän omakseen. Kuten sanottu: kepeä ja helppo välipala.

  • Palomino

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 1981
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 350
    Lisätiedot: suom. 1985
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    04.07.2015

    Jälleen rikas nuori rouva tulee jätetyksi. Yhtä kuuluisa puoliso haluaakin vaatimatton vaimon, että saa itse olla suurin ja näkyvin.
    Petetty ja jätetty nainen lähtee karjatilalle, ja ratsastaa hän osaa tietysti yhtä hyvin kuin karjapaimenet.
    Yllättävän äkkiä hän rakastuu, mutta mutkia tulee matkaan. Tulee myös onnettomuus, mutta lopulta kaikki käy mitä parhaiten.
    Epärealistinen, vaikkakin tarinassa oikeankin oloista juttua.

  • Onnen portaat

    Julkaistu: 1991
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 352
    Lisätiedot: 3. painos, alkuperäisteos ties kuinka vanha
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    11.07.2015

    Tekstistä päätellen hyvin vanha kirja. Wodehouse on kirjoittanut 96 kirjaa urallaan, "humoristikirjailija", hänestä sanotaan.
    Kirja oli kyllä ihan hauska, mutta aika naiivin tuntuinen. Wodehouse kirjoitti kirjojaan 1902-1975 eli kuolemaansa asti.

  • Myrskyn jälkeen

    Kirjoittanut: Korpela, Anni
    Julkaistu: 1994
    Sivuja: 182
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    12.07.2015

    Luin toistamiseen, hyvä kirja.

  • Seitsemän linnun taika

    Kirjoittanut: Holt, Victoria
    Julkaistu: 1992
    Julkaisija: Tammi
    Sivuja: 396
    Lisätiedot: englannista suomennettu
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    14.07.2015

    Kirja oli lopulta aika mitäänsanomaton, vaikka siinä oli kiehtova ympäristö. Päähenkilön ja hänen tätinsä kodikas ja lämmin ihmissuhde lisäsi kirjan plussapuolta.

    Kirjan villikkotyttö, sivuhenkilö, menee lähetystyöntekijän kanssa naimisiin. Miten väärin tämä maailma arvioi hengellisen työn ja kuinka vikaan se menee! Lähetit ovat järjestään kuivia, kalkkeutuneita ja ikäviä, paitsi tässä tapauksessa mies, joka otti kyseisen villikon puolisokseen. Ja villikko itse asiassa saikin lähetystyön oikein vauhtiin. Sillä lailla!

    Tämä maailma ei voi nähdä hengellisin silmin, sillä niitä sillä ei ole.

  • Sydämen asioita

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 2009
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 294
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    17.07.2015

    Olipa aika ällöttävä juoni. 44v valokuvaaja rakastuu sosiopaattiin. Suhde kestää tasan vuoden, jonka lopussa nainen pakenee henkensä kaupalla. Aika pätevää kuvausta sosiopaatin luonteesta: rakastettava toisella hetkellä, mutta jos oma tahto ei mene läpi, muuttuu ääni kellossa.

  • Kuka murhasi rouva Skrofin?

    Kirjoittanut: Waltari, Mika
    Julkaistu: 1939
    Julkaisija: Loisto
    Sivuja: 236
    Lisätiedot: Lukemani pokkari 12. painos
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    20.07.2015

    Vasta viimeisessä kappaleessa murhaaja selvisi. Näppärää huumoria, kivoja sanakäänteitä. Mikäs tätä oli lukiessa!

  • Nuoren opettajan kärsimykset

    Kirjoittanut: Matikainen, Pauli
    Julkaistu: 1992
    Julkaisija: Kirjapaja
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    23.07.2015

    Ohoh, en muistanut ollenkaan lukeneeni tätä! Olenpa ollut tosi väsynyt ensi kertaa lukiessani.

    Vaikka kirja on humoristinen, siinä on yllättäen tosi jämäköitä mielipiteitä esim. leirikoulusta, tyky-päivistä tai muusta.
    Suosittelen kenelle tahansa!

  • Neiti Marplen viimeinen juttu

    Julkaistu: 1977
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 227
    Lisätiedot: Ilmestyi 1.kerran 1976
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    23.07.2015

    Ensimmäinen Christien kirja, jonka luin! Kyllä olikin aika ällöttävä...
    Pidän enemmän elokuvista, Miss Marplesta ja Hercule Poirotista. Kirjassa tavoitetaan viehättävää ympäristöä, sekä em. päähenkilöiden persoonaa ja elokuvissa ne tulevat juuri samoin esiin. Mutta elokuvana en jostain syystä näitä tarinoita yhtä pelottavana kuin kirjana. Ehkä en lue jatkossa enempää näitä...

  • Mökkini mun

    Kirjoittanut: Hietamies, Leena
    Julkaistu: 1996
    Julkaisija: Kirjapaja
    Sivuja: 152
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 9 kpl

    23.07.2015

    Jo viidennen kerran nautin tästä kirjasta, ja nyt myös pienoisella omalla mökkikokemuksella! Kerrassaan viehättävää luettavaa!

  • Unelma paratiisisaaresta

    Kirjoittanut: Holt, Victoria
    Julkaistu: 1985
    Julkaisija: Tammi
    Sivuja: 448
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    26.07.2015

    Aika jännittävä ja monivaiheinen kirja.
    Kartantekijäsuvun perheenjäsenet löytävät sata vuotta vanhan päiväkirjan talostaan ja se lähes lumoaa samannimisen jälkeläisensä, 18-vuotiaan Annalicen. Hän on vähän aiemmin löytänyt sukuhautausmaalta itsensä nimisen, samanikäisenä kuolleen Ann Alicen haudan, joka on peittyneenä ja hylättynä.

    Mielenkiintoinen tarina kuljettaa perheen pojan Australian liepeille etsimään saarta, joka on Ann Alicen tavaroihin kätkettynä. Ja sisar, Annalice menee häntä etsimään, kun veli ei palaa.

    Lopulta kaikki käy hyvin, rakkautta ja romantiikkaakin löytyy, mutta paljon surua ja julmuuttakin ihmisten käytöksessä.

    Ihan hyvä kirja.

  • Suhdepelit

    Kirjoittanut: Steel, Danielle
    Julkaistu: 2005
    Julkaisija: Wsoy
    Sivuja: 448
    Lisätiedot: Aluperäinen 2003
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    27.07.2015

    Kirja sisälsi todellakin suhteita laidasta laitaan. Kipeitä avioeroja, "vapaita suhteita", jotka kuulemma tarkoittavat sitä, että suhteessa ollessa voi samaan aikaan olla suhteessa muidenkin kanssa. Hohhoijaa. Tämä oli täydellinen kuvaus tämänkin hetken tilanteesta "suhderintamalla". Järkyttävä tilanne, sitä mieltä olen.

    Steelillä on kyky imaista mukaansa tekstillään, vaikka minua hiukan häiritseekin jaarittelun tuntu, saman toisto. Mutta eipähän jää lukijalle mitään epäselväksi.

  • Ruma kreivitär

    Kirjoittanut: Utrio, Kaari
    Julkaistu: 2002
    Sivuja: 362
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    30.07.2015

    Tämä on tosiaan "kaunis" kirja. Todellinen rakkaustarina, ihana! 1830-luvun Suomesta, Helsingistä.
    "Vanhan ajan hilpeä tapakomedia" sanotaan takakannessa. Oikein mukava luettava!

  • Kauriinkivi

    Julkaistu: 1979
    Julkaisija: Weilin+Göös
    Sivuja: 384
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    31.07.2015

    Olipas raikas ja mukava kirja! Jännittävä ja romanttinen, mutta sopivasti kaikkea.

    Perheenisä kuolee ja sen johdosta myös äiti. Aikuistuneet tyttäret joutuvat puille paljaille, kun käy ilmi, että isä olikin rikollinen eivätkä he omista mitään.

    Tytöt selviävät kuitenkin vanhemman tyttären näppäryyden johdosta. Hauskaksi kirjaa teki sekin, että tytär alkaa esiintyä varieteenäytelmässä erään perheen kanssa ja saa toteuttaa luontaisia lahjojaan ilmeilyllä (meillä tytär mm. on mainio vääntelemään naamaansa ;) )

  • Hoitaja vuorilla

    Kirjoittanut: Denker, Henry
    Julkaisija: Johanna
    Sivuja: 366
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    07.08.2015

    Mielenkiintoinen kirja sairaanhoitajasta, joka halusi kunnianhimoisesti olla ensisijaisesti pätevä auttamaan toisia ja oli valmis luopumaan jopa kihlatustaan, jos tämä ei jaksa odottaa, kunnes hän on valmis.
    Hyvä kirja kaiken kaikkiaan.

  • Lapsenpiika

    Kirjoittanut: Mustonen, Enni
    Julkaistu: 2014
    Julkaisija: Otava
    Sivuja: 366
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    09.08.2015

    Tarina vie piikatytön tässä kirjassa Sibeliuksen kotiin kertomaan, mitä perheen sisällä tapahtui lasten ollessa pieniä. Elettiin 1900-luvun vaihdetta.
    Kirjailija on käyttänyt useita eri lähdeteoksia, joiden pohjalta hän on laatinut tämän ajankuvan.
    Mielenkiintoinen! Odotan jatkoa; seuraavassa piikatyttö jatkanee elämäänsä Edelfeltin huushollerskana.

  • Sielunsisaret

    Kirjoittanut: Rissanen, Pirjo
    Julkaistu: 2007
    Sivuja: 526
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    12.08.2015

    Tällä kertaa kirjassa puhutteli lasten suhtautuminen äitiin: äitihän aina hössöttää ja aina se sitä ruokaa ja muuta. Onneksi kirjassa tuli myös tilanne, jossa äiti sai arvostusta. Sitä ennen tarvittiin kuitenkin ravistelua sekä tyttärelle että muille. Ja äitikin muuttui!

  • Mellynin valtiatar

    Kirjoittanut: Holt, Victoria
    Julkaistu: 1960
    Julkaisija: Tammi
    Sivuja: 300
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    12.08.2015

    Kuvittelin lukeneeni tämän kirjan, sillä juonessa oli paljon samaa kuin jossain toisessa Holtin kirjassa.
    Linnanherran rakastuminen kotiopettajattareen ei ollut oikein uskottava, mutta onneksi kirja ei ollut kovin traaginen vaan lopulta hyvin onnellinen.
    Holt kirjoittaa mukavasti näitä linnatarinoita, vaikka aika synkkiä juttuja niissä tapahtuu murhista lähtien.

  • Näytön paikka

    Kirjoittanut: Denker, Henry
    Julkaistu: 1994
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 442
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    20.08.2015

    Toinen lukemani Denkerin kirja. Pidän hänen tyylistään. Siinä on jotain tuttua. Tosin tässä kirjassa sairastunut vanha mies oli erityisen itsepäinen, mutta huumori kirjassa on sellaista, että välillä nauran ääneen. Ja koskettavia kohtia on useita.

    Kirjassa leskimiehen tytär aikoo väkisin viedä isänsä toiselle puolelle Amerikkaa, koska tämä ei halvauksen jälkeen pärjäisi enää kotona tyttären mielestä. Mutta isä laatii yhdessä kuntouttajansa kanssa ohjelman, jonka avulla hän kuntoutuu.

  • Uusi koti Kathylle

    Kirjoittanut: Denker, Henry
    Julkaistu: 1997
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 395
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    21.08.2015

    Lääkäriromaani. Perheen isä on kuollut hemofilian takia aiemmin, nyt äiti sairastuu yllättäen AIDS:iin saatuaan sairauden mieheltään. Perheen tytär tarvitsee uuden kodin, sillä äidin lähtölaskenta on alkanut.

    Eteen marssitetaan koko suku erilaisine intohimoineen saada tytär itselleen. Lopuksi onneksi käy hyvin ja tytär saa äidin toivoman kodin, jossa häntä rakastetaan hänen itsensä takia.

  • Aivoleikkaus

    Kirjoittanut: Denker, Henry
    Julkaistu: 1981
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 271
    Arvostelut yhteensä: 2 kpl

    21.08.2015

    Lääkäriromaani. Ihan romanttinen, ihan hyvä. Paljon sairaalatermistöä. Mielenkiintoinen ja kaunis tarina, tai montakin tarinaa, jotka eivät kaikki päättyneet onnellisesti.

  • Ilkeät sisarpuolet

    Kirjoittanut: Utrio, Kaari
    Julkaistu: 2007
    Julkaisija: Tammi
    Sivuja: 374
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    25.08.2015

    Olipas taas hyvä tämä Utrion kirja! Romantiikkaa historiallisen kuvauksen kera, mielenkiintoista. Kirja kertoo 1827 vuodesta, Turun palosta, pääkaupungin siirtymisestä vähitellen Helsingin suuntaan.

  • Paluu elämään

    Kirjoittanut: Denker, Henry
    Julkaistu: 1997
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 415
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    26.08.2015

    Olipa ihana kirja. Nuoren miehen sitkeydestä, perheen yhteydestä, yhteistyöstä pojan ja terapeutin välillä.
    Tosi hieno teos, silmät kyynelissä lopetin sen lukemisen.

  • Terveisiä Armille

    Kirjoittanut: Rissanen, Pirjo
    Julkaistu: 2015
    Julkaisija: Gummerus
    Sivuja: 446
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    03.09.2015

    Tämänkertainen Rissasen kirja oli pettymys. Kirjan päähenkilö oli epäsosiaalinen nainen vanhuuteensa asti. Monta perheenjäsentä kuoli. Lopussa päähenkilön toinen poika oli menossa naimisiin miehen kanssa. Eli nykyajan kirjallisuudessa välttämätön homokiintiökin tuli hoidetuksi asiallisesti, ja päähenkilö hyväksyi asian mielellään.

    Jotenkin murheellinen kirja, sillä päähenkilö oli olevinaan rehellinen yms mutta todellisuudessa hän ei tuntenut itseään ollenkaan. Hän oli aika säälittävä.

  • Meidän lapsemme

    Kirjoittanut: Denker, Henry
    Julkaistu: 1996
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 408
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    05.09.2015

    Nainen antaa lapsensa adoptoivaksi, hyvä perhe saa lapsen menettämänsä tilalle. Myöhemmin nainen haluaa lapsen takaisin ja lapsen isä, nyttemmin naisen aviomies, saatuaan menestystä, pistää rahansa(kin) likoon, että he saisivat lapsensa takaisin. Lapsi tuolloin 2,5 v.

    En jaksanut lukea pitkiä, ikäviä oikeudenkäyntejä, mutta loppuosan kirjaa kylläkin. Ratkaisu ja lopputulos oli hyvä, vaikkakin päätuomarin vaimon tälle kertoma vastaava kokemus tuntui aika naiivilta.

    Tärkeintähän on lapsen etu, ei aikuisten oikeus ja tunteet. Ei pitäisi tehdä leikkauksia ilman puudutusta pienille lapsillekaan. Lapsi sai jäädä ainoille tuntemilleen vanhemmille.

  • Jumalan varassa

    Kirjoittanut: Secondi, Tuula
    Julkaistu: 2007
    Arvostelut yhteensä: 6 kpl

    09.09.2015

    En ole nyt varma, luinko ensimmäisen vai toisen painoksen, mutta kirja puhutteli minua jälleen! Hyvä kirja on sellainen, se puhuttelee aina uudestaan ja uudestaan, vaikka sen lukisi monta kertaa.

    Halusin tutustua Tuulaan kirjan kautta nyt jälleen, sillä olen pikapuoliin aikeissa tavata häntä, jos Jumala suo.

  • Suoliston salaisuus

    Julkaistu: 2015
    Julkaisija: Otava
    Sivuja: 300
    Lisätiedot: suomentanut Elina Lustig
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    29.09.2015

    Olipas mielenkiintoinen kirja siitä, mitä meidän sisällämme tapahtuu. Kun syömme salaa kakkupalan, suolistossa alkaa huuto: "KAKKUA TULI!" kerrotaan kirjassa hauskasti.
    Loppuosa kirjasta oli teoreettisempi, joten sitä hiukan harpoin.
    Löysin yhteneväisyyttä omaan "syndroomaani": diabetes-taipumuksella, kolesterolilla, kilpirauhasen vajaatoiminnalla ja hiusten ja kynsien kunnolla on tekemistä toistensa kanssa! Ja suolistolla, siis kaikella, mitä sinne panemme, on suuri merkitys!
    Suosittelen!

    Teos on 25-vuotiaan saksalaistytön väitöskirjaan liittyvä kirja, jonka hänen siskonsa on kuvittanut. Kirja on kansantajuisesti kirjoitettu, huumorilla höystetty.

  • Poikani Robert

    Kirjoittanut: Denker, Henry
    Julkaistu: 1987
    Julkaisija: Karisto oy
    Sivuja: 376
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    11.10.2015

    Adoptoitu, lahjakas poika alkaa ongelmoida murrosiässä. Yhtäkkiä hän alkaa tehdä yltiöpäisiä tekoja ja vastaavasti masentuu mahdottomasti. On alettava selvittää mistä käytöksen muutos johtuu.
    Sain itse myös tietoa, miten kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava käyttäytyy ja miksi. Nyt ymmärrän hiukan paremmin heidän käytöstään: äkillisiä tuhlailuvimmoja, "kaikkivoipaisuuskohtauksia" jne.
    Ihan hyvä kirja.

  • Etsimässä

    Kirjoittanut: Kuhn, Isobel
    Julkaistu: 1962
    Julkaisija: Päivä
    Sivuja: 200
    Lisätiedot: Suomennettu 15:nnestä engl. kiel. painoksesta!
    Arvostelut yhteensä: 4 kpl

    21.10.2015

    Hyvän kirjan lukee monesti ja saa siitä aina rohkaisua ja lohdutusta.
    Niin nytkin, tästä Kuhnin erinomaisesta kirjasta.
    Hän kirjoittaa Sumuisista Tasangoista, joille ihminen joutuu, kun alkaa epäillä Jumalaa. Se on hyvin vaarallista seutua. Mutta Jumala johdatti hänet sieltä pois ja osoitti tien. Kiitos Jumalalle tällaisista hyvistä kirjoista.

  • Tuntemattomat

    Kirjoittanut: Ellilä, Kirsti
    Julkaistu: 2015
    Julkaisija: Karisto
    Sivuja: 336
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    04.11.2015

    Karua kerrontaa kansalaissodan tapahtumista. Tuuli palaa isänsä kuoleman jälkeen sukuhuvilalle ja viettää siellä paljon aikaa. Kirjeitten kautta sekä kylän ihmisten kautta hänelle aukeaa jotain menneisyydestä: miksi jonkinlainen raskas ilmapiiri oli painostanut häntä koko elämän.

    Raskas aihe, mutta Tuulin saunomiset huvilalla, puutarha ym. keventää tunnelmaa niin että kirja ei käy liian raskaaksi. Hyvä lukukokemus, murheellinen siivu kansamme historiaa.

  • Maitotyttö

    Kirjoittanut: Mustonen, Enni
    Julkaistu: 1995
    Sivuja: 385
    Lisätiedot: Isotekstinen
    Arvostelut yhteensä: 3 kpl

    08.11.2015

    Varta vasten pyysin tätä kirjastosta luettavakseni. Tuttua, kodikasta maalaismeininkiä sohvan pohjalla luettavaksi.
    PIristävä lukukokemus, kevyt sellainen.

  • Kaksi naista, yksi usko

    Kirjoittanut: Janatuinen, Mailis
    Julkaistu: 2013
    Julkaisija: Raamattuopisto oy
    Sivuja: 271
    Lisätiedot: 2. painos, en ole varma oliko 1. painos tuo vai 2014. Kuvaliite lopussa.
    Suosikki: Tämä kirja kuuluu suosikkilistalleni
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    22.11.2015

    Upea, erinomaisen hyvä kirja!
    Vuonna 2013 sekä Laura Suomessa, että Chieko Japanissa olivat elossa ja yli 90-vuotiaita. Heidän elämässään on yllättävän paljon samanlaista. Kärsimystä, köyhyyttä ja surua. Mutta samalla korkea elämän laatu, iloinen elämänasenne, palvelemisen lahja. Ja tietysti usko Jeesukseen, joka syntyi eri vaiheissa ja kasvoi ja vahvistui loppua kohden.

    Suosittelen lämpimästi!

  • Vain me kaksi

    Kirjoittanut: Trollope, Joanna
    Julkaisija: Kirjavaliot
    Lisätiedot: Suomennos Katariina Kaila
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    03.12.2015

    Lyhennelmä ilmeisesti, koska kolme kirjaa samassa.
    Ihan luettava kirja oli. Varain Trollepen kirjoja lisää; en ole aivan varma, miten paljon näistä pidän, mutta tämä oli miellyttävä lukukokemus.
    Perheenäiti ei kestä, että lapset lähtevät kotoa. Puoliso haluaisi viimein olla kahden, mutta äiti haalii lapset takaisin kotiin. Kaikki voivat huonosti. Vähitellen kaikki kypsyvät ihan hyvällä tavalla.

  • Parhaat ystävät

    Kirjoittanut: Trollope, Joanna
    Julkaistu: 1995
    Julkaisija: wsoy
    Sivuja: 298
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    13.12.2015

    Tarina siitä, millaisen vyöryn yhden ihmiset teot aiheuttavat.
    Nuoruuden ystävät, mies ja nainen asuivat naapureina puolisoineen ja lapsineen. Toisen mies lähti ja jätti vaimonsa. Tällöin vaimo takertui lapsuudenystäväänsä ja tämän avioliitto alkoi rakoilla pahasti.
    Lasten suru ja kärsimys tuli hyvin esiin ja lasten mielettömät teot surun keskellä. Millään ei ollut väliä, kun pohja oli pettänyt, vanhemmat pettivät ja hylkäsivät toisiaan.
    Lopulta tilanne meni kuitenkin parhain päin toisen perheen kohdalta.
    Kohtalaisen hyvä romaani.

  • Kun mustarastas laulaa

    Kirjoittanut: Olsson, Linda
    Julkaistu: 2015
    Julkaisija: Gummerus
    Sivuja: 320
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    28.12.2015

    Kirja oli jotenkin erityinen, kuten Olssonin aiempikin kirja. En tiedä, kummasta pidin enemmän.
    Kerrostalossa asuu kolme hyvin erilaista ja eri-ikäistä ihmistä. Heidän välilleen syntyy syvä yhteys.
    Alku on erityisen huikea, mutta puolivälissä lopetan lukemisen: tapahtumat tuntuvat yhtäkkiä kliseisiltä. Jatkan myöhemmin, kirjan loppu on oikeastaan hyvä, vaikka jää hiukan arvoitukseksi. Mutta jotenkin seesteinen loppu sittenkin.

  • Tehtaa portilta kotikujalle

    Kirjoittanut: Pättikangas, Eira
    Julkaistu: 2015
    Julkaisija: Karisto
    Sivuja: 301
    Arvostelut yhteensä: 1 kpl

    28.12.2015

    Pättikankaan eteläpohjalaisuus tulee esiin puhujien käyttämissä murresanoissa. Kirjan päähenkilöt myös muuttavat Vaasaan, 1920-lukua eletään.
    Kirja on hyvä ajankuvaus, mukava luettava muutenkin. Olisin toivonut vähän toiveikkaampaa loppua, mutta ehkäpä elämä on vaan joskus karua ja aika arkista alusta loppuun.
    Hyvä lukukokemus.

Selaa lukuvuoden perusteella

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004